Σαρωτική η Τριγλία Ραφήνας κέρδισε εντός έδρας με 4-0 την ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ Χανίων, καταφέρνοντας πρώτον να ξεκολλήσει από την τελευταία θέση της βαθμολογίας, δεύτερον να πετύχει την πρώτη εντός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και τρίτον να ξεκινήσει με το δεξί το 2017.

Το πρώτο μέρος ήταν σχετικά ισορροπημένο, με την Τριγλία όμως να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και να είναι πιο απειλητική όταν πατούσε την μεγάλη περιοχή της ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ. Στο δυνατό σουτ του Παπαδόπουλου έφυγε λίγο άουτ, ενώ στο 11΄ σουτ του Τσεβά έφυγε μόλις άουτ. Στο 18΄ δεν δόθηκε πέναλτι, σε πεντακάθαρο χέρι μέσα στην περιοχή της ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ. Με την λήξη του ημιχρόνου η Τριγλία έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ όταν ο Νικολόπουλος βρέθηκε στην μεγάλη περιοχή, έπιασε ένα δυνατό γυριστό δυνατό σουτ, αλλά την τελευταία στιγμή απέκρουσε ο τερματοφύλακας της χανιώτικης ομάδας.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Τριγλία μπήκε αποφασισμένη να πάρει την πολυπόθητη νίκη. Έκλεισε στα καρέ της την χανιώτικη ομάδα και στο 55΄ ο Τσεβάς με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γεωργίου κάνοντας το 1-0. Έξι λεπτά αργότερα ο Τσάγκαρης έπιασε ένα σουτ έξω από την περιοχή, ο Γεωργίου έκανε λάθος υπολογισμό και η μπάλα βρέθηκε για δεύτερη φορά στα δίχτυα της ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ. Από εκεί και πέρα το ματς έγινε περίπατος για την Τριγλία, με τον Νικολόπουλο στο 67΄να εκμεταλλεύεται ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα και να πετυχαίνει με σουτ το τρίτο γκολ για την μεγάλη ομάδα της Ραφήνας. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ποτουρίδης τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, όταν με ωραία ατομική προσπάθεια και συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γεωργίου, γράφοντας το τελικό Τριγλία Ραφήνας-ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ Χανίων 4-0.

Α.Ο. Τριγλίας Ραφήνας: Δήμιζας, Καμβύσης, Τσάγκαρης, Μακρής, Μαντζώρος, Κωτσαλάς, Κότσι, Παπαδόπουλος (79΄Μάργαρης), Ποτουρίδης (90΄Κλωνάρης), Τσεβάς (87΄Τσακιργιάννης), Νικολόπουλος.

ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ: Γεωργίου, Παληγεώργος, Ντεντάκης, Καρβουνιάρης, Κομπογεννητάκης, Ζντράβκοβιτς, Κυτράκης (46΄Γαλανίδης), Γιακουμάκης (65΄Παπαθανασίου), Βεστάκης, Τσικουδάκης, , Ταταράκης