Με ψυχή, δύναμη και πάθος η Τριγλία κατάφερε να πει την τελευταία λέξη και να ισοφαρίσει τον δεύτερο στην βαθμολογία Εργοτέλη, δύο λεπτά πριν την λήξη του αγώνα.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με αναγνωριστικό παιχνίδι και από τις δύο πλευρές, με τον δυνατό αέρα να είναι ο πρωταγωνιστής και να μην αφήνει τις δύο ομάδες να κάνουν παιχνίδι. Η Τριγλία προσπαθούσε να παίξει με την μπάλα κάτω, ενώ οι παίκτες του Εργοτέλη μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, με ανορθόδοξο όμως τρόπο ανάπτυξης.   Στο 4΄ ο Μπάτζιος έπιασε δυνατή κεφαλιά, αλλά ο Δήμιζας έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ. Αυτή ίσως ήταν η κυριότερη φάση του ημιχρόνου, με εξαίρεση ίσως την φάση στο 21΄ όταν ο Ποτουρίδης βρέθηκε στο σημείο του πέναλτι και προτού προλάβει να πλασάρει, του έκλεψε την μπάλα ο Βασιλειάδης.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι και το δεύτερο ημίχρονο θα κυλούσε στο ίδιο μοτίβο, τρία λεπτά μετά την έναρξη, ο Καρράς προσπάθησε να γυρίσει την μπάλα με το κεφάλι στον Βασιλειάδη, που εκείνη την ώρα έβγαινε από την εστία του, εκείνη πέρασε αρχικά κάτω από τα πόδια του και εν συνεχεία την γραμμή του τέρματος, κάνοντας το Τριγλία Ραφήνας-Εργοτέλης 1-0. Οι παίκτες του Εργοτέλη προσπάθησαν να αντιδράσουν, πίεσαν την Τριγλία και στο 58΄ο Σερτζίνιο εκτέλεσε φάουλ από τα πλάγια, και ο Κατσικοκέρης με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Δήμιζα, ισοφαρίζοντας για την ομάδα του. Η Τριγλία δεν πτοήθηκε και προσπάθησε για κάτι καλύτερο, αλλά στο 67΄ ο αέρας «πούλησε» τον Μπιταξή, η μπάλα πέρασε από μπροστά του και βρέθηκε στα πόδια του Κατσικοκέρη, ο οποίος με σκαφτό πλασέ την πέρασε πάνω από τον Δήμιζα και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Εργοτέλη. Και ενώ όλα έδειχναν ότι ο Εργοτέλης θα έπαιρνε τους τρις βαθμούς της νίκης, η Τριγλία βρήκε το μέταλλο και τα ψυχικά αποθέματα να φτάσει στην ισοπαλία. Δύο λεπτά πριν την λήξη, ο Τσάγκαρης έβγαλε σέντρα από αριστερά, ο Ποτουρίδης έπιασε δυνατή σκαφτή κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βασιλειάδη, κάνοντας το τελικό Τριγλία Ραφήνας-Εργοτέλης 2-2.

Α.Ο. Τριγλίας Ραφήνας: Δήμιζας, Καμβύσης, Τσάγκαρης, Μπιταξής, Μαντζώρος (λ.τρ. 67' Μακρής), Παπασάββας, Κότσι, Καρβουνίδης (75' Τσεβάς), Ποτουρίδης, Καλογιάννης (84' Τρυφιάτης), Νικολόπουλος

Εργοτέλης: Βασιλειάδης, Καρράς, Νιάρος, Τζανής, Μπάτζιος, Ρουσσάκης (56' Βελλίνης), Γκοτσούλιας, Σερτζίνιο (85' Βογιατζής), Κατσικοκέρης, Μισέλ, Καϊμακαμούδης.