Μεγάλη νικήτρια στο τοπικό ντέρμπυ η Τριγλία, αφού αν και τυπικά φιλοξενούμενη, νίκησε την Θύελλα με σκορ 2-0.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με την Θύελλα να πιέζει ψηλά την Τριγλία και να προσπαθεί να εκμεταλλευθεί το όποιο λάθος που θα γινόταν στην άμυνα. Από το δεκάλεπτο όμως και μετά η Τριγλία ισορρόπησε, αφού κατάφερε να πιέσει στο κέντρο και στο 12΄ ευκαιρία με τον Κότσι, αλλά το σουτ που επιχείρησε βγήκε άουτ. Στο 18΄ ο Τσεβάς μπήκε από δεξιά, αλλά το δυνατό πλασέ βγήκε μόλις άουτ. Δύο λεπτά αργότερα ο Παπαδόπουλος έβγαλε ωραία σέντρα, o Ποτουρίδης έπιασε κεφαλιά, αλλά ο Κατσιούλης απέκρουσε. Στο 26΄ ο Γεραγωτέλης έπιασε κεφαλιά, αλλά αυτή βγήκε άουτ. Στο 41΄ο Χαρακτίδης έπιασε δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Τριγλία να κυριαρχεί στο χώρο του κέντρου και με την Θύελλα να προσπαθεί να βγει στην κόντρα επίθεση Στο 53΄ ο Ποτουρίδης έφυγε μόνος του από την σέντρα, ο Κατσιούλης βγήκε δύο βήματα εκτός περιοχής για να αποσοβήσει το μοιραίο, ανέτρεψε τον Ποτουρίδη και δέχθηκε την κόκκινη κάρτα. Το φάουλ που έδωσε ο  διαιτητής ανέλαβε να το εκτελέσει ο Τσεβάς, αλλά η μπάλα βρήκε πάνω στο τείχος. Με δέκα παίκτες η Θύελλα προσπαθούσε να ελέγξει το παιχνίδι, ενώ αντίθετα η Τριγλία πίεζε για το γκολ. Αυτό ήρθε στο 62΄ όταν ο Τσεβάς έβγαλε φαλτσαριστή σέντρα και ο Μαντζώρος με δυνατή κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα. Η Θύελλα με την πλάτη στον τοίχο προσπάθησε να κάνει κάτι καλό και στο 68΄ θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει, όταν το δυνατό σουτ του Χαρακτίδη τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Δήμιζα. Στο 86΄ ο Ποτουρίδης έφυγε μόνος του προς την εστία της Θύελλας, αλλά το πλασέ που έκανε απέκρουσε ο Πάντος. Στο 90΄ ο Ζέκιο έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει, όταν μετά από απόκρουση του Δήμιζα σε σέντρα, πήρε την μπάλα ολομόναχος, όμως σούταρε άστοχα άουτ πάνω από τα δοκάρια. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Καλογιάννης έδωσε την μπάλα στον Τσεβά που έμπαινε από αριστερά και αυτός με δυνατό πλασέ νίκησε τον πολύ καλό Πάντο, κάνοντας το Θύελλα-Τριγλία Ραφήνας 0-2, ενώ ταυτόχρονα οι 300 και πλέον φίλαθλοι της Τριγλίας ξεσπούσαν σε πανηγυρισμούς.

Α.Π.Ο. Θύελλα Διασταύρωσης Ραφήνας: Κατσιούλης, Γκίκας, Φύτρος, Στάφα (58′ Πάντος), Μανουσάκης, Γεραγωτέλης, Χαρακτίδης, Ανδρεαδάκης (50′ Δημητρίου), Παπαδόπουλος, Βαζέχα (80′ Ντόσκας), Ζέκιο

Α.Ο. Τριγλίας Ραφήνας: Δήμιζας, Καμβύσης, Τσάγκαρης, Μακρής, Μαντζώρας, Παπασάββας, Κότσι (68′ Νικολόπουλος), Παπαδόπουλος (60′ Καρβουνίδης), Ποτουρίδης, Καλογιάννης, Τσεβάς